Vlada Srpske nije prihvtila Prednacrt zakona o poštama BiH – predstavlja prenos nadležnosti

2
Foto: Vlada Republike Srpske/Twitter

Vlada Republike Srpske nije prihvatila Prednacrt zakona o poštama BiH jer predstavlja prenos nadležnosti sa entiteta na nivo BiH na način suprotan Ustavu BiH.

Ministarstvo saobraćaja i veza Republike Srpske zaduženo je da obavijesti Ministarstvo komunikacija i transporta u Savjetu ministara o zaključku Vlade.

Vlada je danas na sjednici upoznata sa informacijom o Prednacrtu zakona o poštama BiH, te je pozvala Ministarstvo komunikacija i transporta u Savjetu ministara da izmijeni prednacrt zakona o poštama BiH i izbriše sve dijelove koji se ne odnose na „uspostavljanje i funkcionisanje zajedničkih i međunarodnih komunikacija“ da bi se uskladio sa Ustavom BiH.

Vlada podržava usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa Evropskim direktivama u oblasti poštanskih usluga uz obavezno uvažavanje nadležnosti svih nivoa vlasti u BiH, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

Ministarstvo saobraćaja i veza Republike Srpske zaduženo je da prati aktivnosti u vezi sa ovim zakonom i redovno obavještava Vladu Srpske.

– Zadužuju se Ministarstvo saobraćaja i veza da u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije i međunarodnu saradnju obavijesti predstavnike Republike Srpske u zajedničkim institucijama na nivou BiH o donesenom zaključku i potrebi zaštite ustavne nadležnosti Republike Srpske u oblasti poštanskih usluga – navedeno je u saopštenju.

Institucije na nivou BiH da zaštite interese domaćih prevoznika

Vlada Republike Srpske ocijenila je da su opravdani zahtjevi prevoznika za rješavanjem pitanja dužine boravka profesionalnih vozača u EU i zatražila od Savjeta ministara i ostalih nadležnih institucija na nivou BiH da preduzmu neophodne aktivnosti radi zaštite interesa prevoznika.

Vlada se upoznala sa zahtjevima prevoznika koji se odnose na rješavanje pitanja dužina boravka u EU profesionalnih vozača, odnosno pravilo 90/180, zatim povrat akcize po litru utrošenog pogonskog goriva, vrijeme zadržavanja na graničnim prelazima i carinskim terminalima, odnosno efikasnost rada službi i rasterećenje poslovanja transportnih kompanija u pogledu administrativnih barijera i troškova.

Iz Vlade su podsjetili da je Ministarstvo saobraćaja i veza u prethodnom periodu više puta iniciralo prema Ministarstvu komunikacija i transporta u Savjetu ministara i Upravi za indirektno oporezivanje BiH rješavanje pitanja neuslovnih carinskih terminala (neasfaltirani, bez sanitarnih prostorija, sa čestim nestancima električne energije), te rada carinskih organa i granične policije zbog kojih se prevoznici zadržavaju i po 24 časa na carinskim terminalima.

Inicirano je i rješavanje pitanje kontrole stranih prevoznika koji ulaze u zemlju bez propisanih dozvola i na taj način predstavljaju nelojalnu konkurenciju domaćim prevoznicima.