Vlada Republike Srpske usvojila je 32. Izvještaj Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija koji je, u ime Republike Srpske kao potpisnice svih aneksa koji čine Dejtonski sporazum, generalnom sekretaru UN i zemljama članicama Savjeta bezbjednosti, uputio predsjednik Vlade Republike Srpske.
Trideseti i drugi izvještaj Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN odnosi se na period maj-oktobar 2024. godine i u njemu, kao i u svojim dosadašnjim izvještajima, Vlada Srpske izražava svoja viđenja o ključnim pitanjima i problemima sa kojima se suočava BiH, a u cilju razjašnjavanja svojih stanovišta članovima Savjeta bezbjednosti i međunarodne zajednice.
U ovom izvještaju još jednom se potvrđuje nepokolebljiva opredijeljenost Republike Srpske za principe utvrđene Dejtonskim sporazumom iz 1995. godine.
Prvi dio Izvještaja ističe posvećenost Republike Srpske poštovanju Dejtonskog sporazuma, a posebno poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH i održavanju mira miroljubivim sredstvima.
Takođe, naglašava se važnost poštovanja ustavnog okvira BiH i prava njena tri konstitutivna naroda kao temeljnog principa Dejtonskog sporazuma.
U drugom dijelu ističe se obaveza domaćih i međunarodnih aktera da poštuju Ustav BiH, a posebno njenu konsocijativnu i federalnu strukturu.
U Izvještaju se govori i o zabrinjavajućim nastojanjima određenih domaćih i stranih aktera da podriju ustavne mehanizme, koji su suštinski element Dejtonskog kompromisa.
Pored toga, apostrofira se važnost poštovanja strukture BiH, posebno u svjetlu nedavnih poteza ka centralizaciji nadležnosti koje pripadaju entitetima u BiH.
Pored toga, Izvještaj govori i o neovlašćenim postupcima Kristijana Šmita, njemačkog državljanina koji samozvano polaže pravo na funkciju visokog predstavnika i, bez zakonskih ovlašćenja, i dalje donosi zakone odlukama.
Šmitovi postupci krše ljudska prava građana BiH i podrivaju vladavinu prava u BiH, destabilizujući napredak zemlje unutar dejtonskog okvira.
U drugom dijelu Izvještaja osuđuje se strano uplitanje, a posebno ekonomska kampanja protiv Republike Srpske koju vode određeni elementi u Sjedinjenim Državama. Ovakvo uplitanje samo nepotrebno izaziva napetost i ogorčenost među građanima Republike Srpske.
U trećem dijelu potvrđuje se opredijeljenost Republike Srpske za integraciju BiH u EU, uz očuvanje ustavnog poretka BiH. Takođe, objašnjava kako kontinuirano prisustvo Kristijana Šmita i OHR-a koči napredovanje BiH na putu evropskih integracija pri čemu se ističe da EU prepoznaje da se uloga OHR-a u BiH mora okončati i poziva da se BiH vrati samouprava i suverenitet tokom procesa evropskih integracija.
Cjelokupan tekst 32. izvještaja Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija je dostupan na Internet stranici Vlade Republike Srpske.