Vladika Jovan: Jasenovac u središtu srpsko-hrvatskih odnosa

119
Foto: HINA/Tomislav Pavlek

Vladika slavonsko-pakrački Jovan izjavio je da je Jasenovac, poslije groba Gospodnjeg, najveći spomen vaskrsenja, te da leži u središtu srpsko-hrvatskih odnosa, pogotovo odnosa Rimokatoličke i Srpske pravoslavne crkve.

Jasenovac je bio i u središtu dijaloga između velikodostojnika SPC i Rimokatoličke crkve, kao i dijaloga o ustaškom vikaru Alojziju Stepincu, rekao je vladika Jovan.

– Veoma sam zadovoljan, jer je taj dijalog bio s poštovanjem, bio je čovjekoljubiv, s razumijevanjem. Mi smo za godinu dana sumirali ono što smo znali, ali to je urađeno u jednom zaista hrišćanskom maniru, što je već nešto – rekao je vladika za Politiku.

Vladika Jovan je ukazao na ranija nastojanja i manipulacije da se Jasenovac apstrahuje, te podsjetio da je prvi važniji spomenik na području sistema logora Jasenovac bio podignut 50-ih godina 20. vijeka i da je na njemu pisalo „Žrtvama fašizma“, kao i da se manipulisalo načinom sjećanja u bivšoj Jugoslaviji.

– Apstrahovani su narodi kao takvi, razlozi zbog kojih su ubijani, sve sve svelo na to da su apstraktni fašisti ubijali jednako apstraktne antifašiste – dodao je vladika Jovan, te naveo da je prva žrtva u Jasenovcu bila srpska crkva koja je 1941. godine razrušena, a kasnije napravljena, ali znatno manja.

On je rekao da je Jasenovac sada svetinja, te dodao da često govori da je Jasenovac kao Velika subota, kada je Hristos u grobu, ali se osjeća da će svakog trenutka početi vaskrsenje.

Vladika Jovan ističe da Jasenovac proslavlja žrtve i čini sjećanje na njih živim, i to onim što je osnovno srpsko sjećanje, a to je liturgijsko sjećanje.

On je napomeno da je poslije Drugog svjetskog rata u nekoliko navrata crkva tražila od parohija, eparhija i manastira da popišu žrtve na svom području, te da se sada nastoje objediniti ti podaci, u kojima su pronađena nova imena žrtava.

– Ipak, za taj rad treba novca i stručnjaka – rekao je vladika Jovan.

On je istakao potrebu da se zaposli više saradnika u srpskom Muzeju žrtava genocida i da se umreži sa drugim institucijama, te podsjetio da je samo u posljednjih 15 godina u vrijeme umrežavanja i digitalizacije Jad Vašem dodao oko 1,5 milion imena jevrejskih žrtava, tako da sada ima oko 4,5 miliona imena od pretpostavljenih šest miliona žrtava.

Vladika slavonski je rekao da je spomen područje koje je napravljeno 1966. godine donekle doprinijelo manjoj manipulaciji sjećanjem, iako je betonski cvijet apstraktna poruka bez jasnih značenja.

Prema njegovim riječima, do radikalne promjene je došlo 1984. godine kada tadašnji patrijarh srpski German osveštava crkvu, što je označilo radikalnu promjenu u načinu sjećanja, jer crkva daje identitet većini jasenovačkih žrtava.

U ponedjeljak, 13. septembra, patrijarh srpski Porfirije posjetiće Jasenovac u Donjoj Gradini i održati svetu arhijerejsku liturgiju na dan kada Srpska pravoslavna crkva obilježava dan jasenovačkih novomučenika.

Takođe, u Pravoslavnoj gimnaziji „Kantakuzina Katarina Branković“ u Zagrebu biće organizovan naučni simpozijum „Novomučenici – poliperspektiva“ sa idejom da se svi narodi koji svoje stradanje mjere biblijskim aršinom, pogotovo u 20. vijeku, sretnu i pričaju o tom stradanju.