Vranješ: Otkazivanje prijema „mahalska“ pobjeda sarajevske čaršije

1
Foto: presscentar.uns.org.rs

Ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ ocijenio je da je „seirenje“ sarajevske čaršije na vijest o otkazivanju prijema povodom Dana državnosti i Dana Vojske Srbije u Sarajevu jedna od malih „mahalskih“ pobjeda koje bošnjačku javnost čine zadovoljnom ne dozvoljavajući joj da odskoči ni milimetar iz začaranog kruga vlastitih narativa i predrasuda.

Vranješ u autorskom tekstu za „Politiku“ pod naslovom „Srpski praznik i ‘mahalske’ pobjede“ navodi da nema svrhe objašnjavati bošnjačkoj javnosti da diplomatske misije u skladu sa međunarodnim konvencijama imaju pravo da obilježavaju svoje praznike u državama prijema.

To je, kako ističe, diplomatska praksa koja se podrazumijeva u glavnim gradovima normalnih država, bez obzira na uspone i padove u bilateralnim odnosima.

– Ali, u Sarajevu važe neka druga pravila – navodi Vranješ.

On kaže da je sarajevska politička elita projekat „izgradnje države BiH“, u koju je međunarodni faktor investirao mnogo novca, shvatila kao stvaranje nacionalne države Bošnjaka i ostalih.

– Taj proces koji zagrebačka profesorka Mirjana Kasapović naziva „bošnjakizacija Bosne“ traje već decenijama, i, bez obzira na otpore i srpskog i hrvatskog konstitutivnog naroda, bošnjačka politička elita glavne oponente njihovom planu vidi u Beogradu i Zagrebu. Iz sarajevske perspektive svi bi mi trebalo da budemo Bosanci i Hercegovci različitih vjeroispovijesti koje oni za potrebe stranog faktora „pakuju“ u politički konstrukt „građani“ – naveo je Vranješ.

On ističe da USAID i slične organizacije decenijama finansiraju iluziju da Bošnjaci imaju više prava na BiH u odnosu na politički i ustavno jednaka druga dva konstitutivna naroda, srpski i hrvatski.

– Kad ovo prevedemo na praktičan primjer, imamo situaciju da već godinama bošnjački politički predstavnici tokom praznika upućuju čestitke kolegama pravoslavne ili katoličke vjeroispovjesti, a ne Srbima i Hrvatima – ističe Vranješ.

To je, kako navodi, razlog što bošnjačka javnost svaku komunikaciju Beograda i Banjaluke vidi kao neprijateljsku aktivnost usmjerenu protiv njihovog plana unitarizacije BiH i to zanemarujući činjenicu da su specijalne paralelne veze dejtonska kategorija.

Vranješ ukazuje na to da za Sarajevo nema teme posredstvom koje će se normalizovati odnosi sa Beogradom.

On ističe da je u njihovim očima Srbija permanentna prijetnja sa kojom komunikacija može biti samo na tehničkom nivou i zato nema šta da traži „agresorski“ praznik u sarajevskim hotelima.

– Čak i liberalni dio Beograda koji odlazi u Sarajevo na ćevape i festivale, koji se smije vicevima o Muji i Hasi, dobar je dok se distancira od Banjaluke, koristi njihove stereotipe, tuguje za njihovim žrtvama, pljuje vlastitu državu i doprinosi rascjepu u srpskom nacionalnom korpusu označavajući Republiku Srpsku kao „šumsku“, a narod kao primitivne „prekodrince“ koji nemaju šta da traže u Beogradu – ocijenio je Vranješ.

On je ukazao na to da čak i ti najradikalniji, kad okončaju izlive autošovinizma i preispitaju sve te narative, automatski postaju neprihvatljivi i meta napada iste te sarajevske čaršije.

– To je prosto stanje na terenu koje nije stvorio Beograd nego stereotipi, iluzije i predrasude davno nastale u Sarajevu bez obzira na to koliko Beograd pružao ruku, a na nama je da se konačno osvijestimo – zaključio je Vranješ.

Ambasada Srbije u BiH je, zbog bezbjednosnog rizika, bila primorana da odustane od planiranog obilježavanja Dana državnosti i Dana Vojske Srbije u Sarajevu.

Iz Ambasade je saopšteno da je prijem koji je ovim povodom trebao da bude održan u hotelu „Hils“ na Ilidži u četvrtak, 13. februara, otkazan zbog napisa u medijima i bezbjednosnog rizika proisteklog iz tih napisa.

U federalnim medijima su poslije veoma tendencioznih naslova uslijedili prijeteći komentari između kojih se poziva na bojkot hotela u kome „agresorska vojska obilježava svoj dan“.

Srbija 15. februara obilježava Dan državnosti – Sretenje Gospodnje u spomen na podizanje Prvog srpskog ustanka 1804. godine.