Predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević rekao je da se pred kraj prošlog vijeka pred novim talasom stradanja, javila srpska sloga koja je sačuvala domove, ognjišta i izgradila Republiku Srpsku, istakavši da ona nije dar milosti velikih sila već materijalizacija nadanja, žrtava i stremljenja generacija Srba koji hodaju ovom zemljom.
– Hiljade naših žrtava ugrađene su u nebesku pravdu koja se zove Republika Srpska – rekao je Vučević u obraćanjau prisutnima na svečanoj akademiji povodom Dana Republike u Banjaluci.
On je rekao da nije čudo što se baš u Banjaluci može naučiti o nasušnoj potrebi srpske sloge.
– Dejtonski sporazum je zaustavio patnje naroda i uvažio je realnosti na prostoru BiH. Danas vidimo sželju da se taj sporazum sruši. Republika Srbija predvođena predsjednikom Aleksandrom Vučićem nudila je, i danas nudi, inicijative i projekte koje su na korist svih naroda i bez razmišljanja odbijani su iz centara moći koji nisu odražavali želje svih naroda – istakao je Vučević.
On je rekao da grdno griješe svi oni koji misle da će ponižavanjem srpskog naroda izgraditi održiv mir i stabilnost na Balkanu.
– Srbija zastupa stav da su bilo kakve promjene moguće samo uz apsolutnu saglasnost svih konstituvinih naroda i dva entiteta koji čine BiH – rekao je Vučević.
On je naveo da sve ono što se dešava u Banjaluci, preliva na Beograd, kao i da je tako kada je riječ o Kosovskoj Mitrovici i Republici Srpskoj.
– Nažalost ima onih silnih koji nemaju svijest o naciji i nacionalnosti, koji se raduju blokadi škola i drugih institucija i koji na najgori način manipulišu djecom. Takve rane moga roda njih ne bole – poručio je Vučević.
Kaže da su takvi zaboravili da živi duh Svetosavlja te je poručio da mora postojati potpuno razumijevanje kada je riječ o budućnosti.
– Politički život mora biti takav da na prvom mjestu uvažava nacionalne interese i pravdu. Neka stihovi naše himne budu ideja vodilja. Sve naše razlike i nerazumijevanja moraju da se podrede pred potrebom ostvarivanja sigurne budućnosti i opstanka srpskog naroda – istakao je Vučević.
Kaže da je u prošlosti bilo puno onih koji su revolucijama Srbima rušili godine i decenije društvenog i privrednog razvoja.
– Tim revolucionarima nije ništa srpsko sveto. Na te podjele računa Kruti i oni za koje Srbija nikada nije dovoljno mala. Nemoćni da sruše Srbiju spolja, pokušavaju da izvrše destabilizaciju iznutra – naveo je Vučević.
On je poručio da svi moraju uvažavati nacionalni interes i pravdu.
– Kada prođete kroz staru kapiju u Jerusalimskom gradu možete vidjeti mjesto gdje je postradao arhiđakon Stefan. Dolazeći danas u ovaj prelijepi grad, čini mi se da nas mučenička krv koja je izlivena širom ove ponosne zemlje opominje šta znači pravda i sloboda i koliko je srpski narod stradao u 20. vijeku – rekao je Vučević.
On je istakao da stradanje Svetog Stefana donosi poruku da se za svako iskušenje, zarad pravde, mora istrajati do kraja.
– Tako su živjeli naši preci. Lično vjerujem u budućnost Balkana koji će biti povezan ekonomijom a ne rovovima – istakao je Vučević.
Poručio je da Balkanu trebaju mir i uvažavanje, te naveo da na putu poštovanja i mira Srbija nudi ruku svim narodima.
– Dao Bog mira i spokoja svima. I da kažem. Da nam zabrane avione, automobile i vozove, došli bi ponosni kod vas i pješke. Ponizni i zahvalni za sve oni koji su živote dali za Republiku Srpsku. Neka nam živi vječna i jedina Srbija – poručio je Vučević.
Svečanoj akademiji u Banjaluci prisustvovali su predsjednici Narodne skupštine Republike Srpske i Srbije Nenad Stevandić i Ana Brnabić, srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednici vlada Srpske i Srbije Radovan Višković i Miloš Vučević, ministri u obje vlade, srpski predstavnici u zajedničkim institucijama BiH, ambasadori.
Akademija je počela himnama „Moja Republika“ i „Bože pravde“, koje je izveo Mješoviti hor i Simfonijski orkestar Narodnog pozorišta Republike Srpske.
Minutom ćutanja prisutni su odali poštu svima onima koji su živote dali za stvaranje Republike Srpske.
Prije 33 godine, 9. januara, postavljen je temelj Republike Srpske. Volja naroda da živi u slobodi, miru i onako kako želi pretočena je u odluku zahvaljujući kojoj Republika Srpska i danas postoji. Ovogodišnji slogan je „Za vječnost rođena“.
Kako je istaknuto na početku akademije, ovaj dan posjeća da srpski narod treba da stremi jedinstvu, sabornosti, razumijevanju i kolektivitetu našeg društva, čime se pokazuje istinska snaga srpskog naroda i ove zemlje.
Republika Srpska je nastala 9. januara 1992. godine pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH.
Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali status konstitutivnog naroda.