Zaharova: Da li je Borelj spreman da razgovara o bombardovanju srpske zemlje?

158
Foto: balkaneu.com

Rusija je izjavu visokog predstavnika EU za spoljnu i bezbjednosnu politiku Žozepa Borelja da želi da razgovara o svim kršenjima normi od usvajanja Helsinške deklaracije 1975. godine shvatila kao spremnost da se detaljno razgovara o tome kako je NATO 1999. godine bombardovao srpsku zemlju i time prekršio sve norme međunarodnog prava, rekla je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

Ona je podsjetila da je NATO, koji prema svojoj Povelji važi za odbrambenu organizaciju i sa kojom EU želi da dodatno ojača odnose, 78 dana bombardovao srpsku zemlju kasetnim bombama i municijom sa osiromašenim uranijumom, te da je u tom periodu ubijeno 2.500 ljudi, uključujući 89 djece.

– Da li želite da razgovarate o tome? Izvolite. Iznosili smo to pitanje u brojnim prilikama u javnost, da ne pominjem proces pregovora – napomenula je Zaharova.

Govoreći o odnosima Brisela i Moskve, Zaharova je istakla da je dijalog EU sa Rusijom godinama imao nedopustivu formu.

Zaharova je komentarisala izjave Borelja, koji je u intervjuu za list „Velt“ odbacio prijedloge Rusije za bezbjednosne garancije NATO-a kao neprihvatljive i upozorio da se pregovori o njima ne mogu voditi bez Unije.

– Forma tvrdnji gospodina Borelja protiv nas i mod u kojem se Brisel godinama izražavao bili su ekstremno čudni i, u mnogim slučajevima, nedopustivi – rekla je Zaharova.

Zaharova je istakla da sada nema smisla upućivati bilo kakve tvrdnje Rusiji, jer niko nema pravo na to.

– Kada se radi o izjavama koje diplomatska služba za koju je zadužen Borelj masovno proizvodi, one sadrže zahtjeve formulisane na veoma neobičan način, kao što su, na primjer, „Rusija mora“ ili „od Rusije se očekuje“. Kao da smo članovi EU ili NATO-a i odjednom se ispostavi da smo nešto pogrešno uradili ili da nismo imali pravo da predložimo nacrt zajedničkih razgovora – napomenula je Zaharova.

Ona je naglasila da su „veoma čudne“ spekulacije koje Borelj iznosi o hipotetičkom doprinosu EU diskusiji o bezbjednosnim garancijama, javio je TASS.

Zaharova je podsjetila da su diplomate EU u posljednjih nekoliko godina iznosile veliki broj izjava koje liče na ultimatume, bez predlaganja bilo kakvih nacrta i razgovora o njima, već su uglavnom govorili o svom, jednostranom stavu.